.44 Magnum FMJ-FP
14,9g / 230gr
High energy with good stopping power. Cost effective CIP-approved versatile round.
Preserves the weapon’s service life.
Application
Traditional ammunition with expanding jacketed hollow point bullet with high stopping power. Excellent choice for home defense and for law enforcement. One of the most powerful revolver cartridge in the world.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | FMJ-FP |
| Weight | 14,9 g / 230 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal with lead core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 23,4 g / 361 gr |
| Max. length | 40,85 mm / 1,6 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box with plastic tray |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~24,5 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 2.800 bar / 280 Mpa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 3.220 bar / 322 Mpa |
| Muzzle velocity: | 365 m/s ± 10 m/s (1.197 fps) |
| Test barrel: | 150 mm (5,9 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 12 m/s (40 fps) |
| Precision: | D100 % ≤ 60 mm |
| Distance: | 25 m (82 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.38 Special JHP
Traditional revolver ammunition with JHP bullet. Excellent precision at low velocity. Cost effective...
.38 Special LWC
Traditional revolver ammunition with lead wad cutter bullet. Excellent precision at low velocity....
9×21 CLRN
Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life. Highly appropriate for...
9×19 Luger JHP
Expandable bullet with top accuracy for target shooting. Provides maximum stopping power. Preserves...
9×19 Luger Target
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger FMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger SCHP
Solid copper hollow point brass bullet with extreme expansion. Maximum stopping power. Low...
.380 ACP FMJ
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...








