5,56×45 SS109
NATO standard steel and lead core service ammunition. It provides a high accuracy and excellent reliability, wherever the mission may take place. Cost effective versatile round. Trusted by armed forces worldwide. Reliable in extreme environmental conditions.
Application
Excellent choice for training and service. One of the word most prefered military ammunition.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | SS109 |
| Weight | 4,0 g / 62 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal jacket wiht steel core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 12,11 g / 187 gr |
| Length | 57,40 mm / 2,3 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -54°C to +52°C |
| Case mouth pressure (EPVAT): | max. 4.450 bar / 445 Mpa |
| Transducer: | Kistler 6215 |
| Muzzle energy (E24): | 1786 J |
| Distance: | 24 m (78,7 ft) |
| Velocity (v24): | 945 m/s ± 15 m/s (3.100 fps) |
| EPVAT test barrel: | 510 mm (20,1 inch) |
| Precision: | Hsd < 30 mm / Vsd < 30 mm |
| Distance: | 100 m (328 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Action time: | No requirement |
| Properties: | Ballistic, technical properties and quality checking is according to AEP-97 (MCMOPI). |
| Waterproofness: | The cartridges are waterproof, sealed with lacquer. |
Downloads
More Products
.40 S&W FMJ-FP
High energy. modern ammunition with high reliability. FMJ-FP projectile for enhanced stopping power....
9×19 Luger FMJ-FP
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger TMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger JHP
Expandable bullet with top accuracy for target shooting. Provides maximum stopping power. Preserves...
9×19 Luger FMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger CLRN
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
7,62×39 FMJ
Lead core training ammunition. Cost effective versatile round with best-in-class accuracy. Optimized case...
9×18 Makarov FMJ
Cost effective versatile round designed for pistols and submachine guns. Preserves the weapon’s...








