9×19 Luger JHP
7,5g / 115gr
CIP-approved round minimizes exposure to lead.
Reliable in extreme environmental conditions.
Preserves the weapon’s service life. Low lead exposure.
Application
Excellent choice for home defense and for law enforcement with its low lead exposure. Ideal for indoor training.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | JHP |
| Weight | 7,5 g / 115 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal with lead core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 11,8 g / 182 gr |
| Max. length | 29,69 mm / 1,2 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box with plastic tray |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~12,7 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 2.350 bar / 235 MPa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 2.702 bar / 270 MPa |
| Muzzle velocity: | 375 m/s ± 10 m/s (1.230 fps) |
| Test barrel: | 150 mm (5,9 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 12 m/s (40 fps) |
| Precision: | D100 % ≤ 80 mm |
| Distance: | 25 m (82 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.357 Magnum FMJ-FP
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
9×19 Luger Target
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
7,62×39 FMJ
Lead core training ammunition. Cost effective versatile round with best-in-class accuracy. Optimized case...
.38 Super Auto FMJ
Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life
9×19 Luger Frangible SX
The Frangible SX is specially developed for the dynamic training needs of police....
9×18 Makarov FMJ
Cost effective versatile round designed for pistols and submachine guns. Preserves the weapon’s...
.380 ACP FMJ
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...
7,65 Browning FMJ
Perfect function in all popular pistol-types. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the...








