9×19 Luger TMJ
8g / 124gr
CIP-approved round minimizes exposure to lead.
Reliable in extreme environmental conditions.
Preserves the weapon’s service life. Low lead exposure.
Application
Excellent choice for home defense and for law enforcement with its low lead exposure. Ideal for indoor training.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | TMJ |
| Weight | 8,0 g / 124 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal with lead core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer / Lead Free | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 12,3 g / 190 gr |
| Max. length | 29,69 mm / 1,2 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box with plastic tray |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~13,2 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 2.350 bar / 235 MPa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 2.702 bar / 270 MPa |
| Muzzle velocity: | 355 m/s ± 10 m/s (1.164 fps) |
| Test barrel: | 150 mm (5,9 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 12 m/s (40 fps) |
| Precision: | D100 % ≤ 50 mm |
| Distance: | 25 m (82 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.40 S&W CLRN
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...
9×19 Luger FMJ-FP
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
.38 Special LWC
Traditional revolver ammunition with lead wad cutter bullet. Excellent precision at low velocity....
9×19 Luger Target
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger CLRN
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
7,62×39 FMJ
Lead core training ammunition. Cost effective versatile round with best-in-class accuracy. Optimized case...
9×18 Makarov FMJ
Cost effective versatile round designed for pistols and submachine guns. Preserves the weapon’s...
.380 ACP FMJ
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...








