9×19 NATO FMJ 8g
8g / 124gr
Cost effective NATO-approved versatile round.
Preserves the weapon’s service life.
Excellent value for training and service.
Trusted by armed forces worldwide. Reliable in extreme environmental conditions.
Application
Excellent choice for outdoor military training and for service. The most popular FMJ ammunition.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | FMJ |
| Weight | 8,0 g / 124 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal jacket wiht lead antimony core. Optional: Tombac plated steel jacket |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 12,3 g / 189,8 gr |
| Length | 29,69 mm / 1,2 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -54°C to +52°C |
| Case mouth pressure (EPVAT): | max. 2.850 bar / 285 MPa |
| Transducer: | Kistler 6215 |
| Muzzle energy (E24): | 593 J |
| Distance: | 16 m (52,5 ft) |
| Velocity (v16): | 385 m/s ± 15 m/s (1.263 fps) |
| EPVAT test barrel: | 200 mm (7,9 inch) |
| Precision: | Hsd < 50 mm / Vsd < 50 mm |
| Distance: | 46 m (150,9 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Action time: | 3 ms |
| Properties: | Ballistic, technical properties and quality checking is according to AEP-97 (MCMOPI). |
| Waterproofness: | The cartridges are waterproof, sealed with lacquer. |
Downloads
More Products
.45 ACP FMJ
Preserves the weapon’s service life. Reliable cartridge design combines accuracy and stopping power
.40 S&W FMJ-FP
High energy, modern ammunition with high reliability. FMJ-FP projectile for enhanced stopping power....
.40 S&W CLRN
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...
9×19 Luger JHP
Cost effective CIP-approved deformation round. Provides maximum stopping power. Preserves the weapon’s service...
9×19 Luger CLRN
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
7,62×39 FMJ-BT
Steel core training and service ammunition. Cost effective versatile round with best-in-class accuracy....
9×19 Luger JHP
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger FMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...







