9×19 Luger FMJ-FP
10g / 154gr
CIP-approved round minimizes exposure to lead.
Reliable in extreme environmental conditions.
Preserves the weapon’s service life. Low lead exposure. Extrem high stopping power.
Application
Excellent choice for home defense and law enforcement .
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | FMJ-FP |
| Weight | 10,0 g / 154 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal with lead core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 14,3 g / 220 gr |
| Max. length | 28,6 mm / 1,1 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box with plastic tray |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~15,2 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 2.350 bar / 235 MPa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 2.702 bar / 270 MPa |
| Muzzle velocity: | 300 m/s ± 10 m/s (984 fps) |
| Test barrel: | 150 mm (5,9 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 12 m/s (40 fps) |
| Precision: | D100 % ≤ 80 mm |
| Distance: | 25 m (82 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.38 Special JHP
Traditional revolver ammunition with JHP bullet. Excellent precision at low velocity. Cost effective...
9×19 Luger Subsonic FMJ-FP
Subsonic ammunition with FMJ-FP bullet. Minimal acoustic profile to maintain the element of...
9×19 Luger Subsonic JHP
Subsonic ammunition with JHP expanding bullet. Minimal acoustic profile to maintain the element...
9×21 FMJ
Reduced lead exposure. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life
9×19 Luger FMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
.38 Super Auto FMJ
Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life
9×19 Luger FMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
.380 ACP CLRN
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...







