.38 Special JHP
10,2g / 158gr
Traditional revolver ammunition with JHP bullet. Excellent precision at low velocity.
Cost effective CIP-approved versatile round.
Preserves the weapon’s service life.
Application
Excellent revolver ammunition choice for home defense and for target shooting with its expandable JHP bullet.
The .38 Smith & Wesson Special, also commonly known as .38 S&W Special, .38 Special, .38 Spl, .38 Spc, or 9x29mmR is a rimmed, centerfire cartrid.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | JHP |
| Weight | 10,2 g / 158 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal with lead core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 14,8 g / 228 gr |
| Max. length | 39,3 mm / 1,5 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box with plastic tray |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~16,1 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 1500 bar / 150 MPa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 1725 bar / 173 MPa |
| Muzzle velocity: | 270 m/s ± 10 m/s (886 fps) |
| Test barrel: | 150 mm (5,9 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 12 m/s (40 fps) |
| Precision: | D100 % ≤ 80 mm |
| Distance: | 25 m (82 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.38 Special CLRN
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
.357 Magnum JHP
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
9×19 Luger JHP
Cost effective CIP-approved deformation round. Provides maximum stopping power. Preserves the weapon’s service...
9×19 Luger FMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger CLRN
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger FMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger Frangible SX
The Frangible SX is specially developed for the dynamic training needs of police....
.380 ACP CLRN
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...







