.40 S&W FMJ-FP
11,7g / 180gr
High energy, modern ammunition with high reliability. FMJ-FP projectile for enhanced stopping power.
Trusted by law enforcement & armed forces worldwide.
Application
Excellent choice for home defense and for law enforcement.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | FMJ-FP |
| Weight | 11,7 g / 180 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal with lead core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 16,3 g / 252 gr |
| Length | 28,83 mm / 1,1 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard with plastic tray box |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~17,9 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 2.250 bar / 225 MPa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 2.587 bar / 259 MPa |
| Muzzle velocity: | 310 m/s ± 10 m/s (1.017 fps) |
| Test barrel: | 150 mm (5,9 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 12 m/s (40 fps) |
| Precision: | D100 % ≤ 80 mm |
| Distance: | 25 m (82 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.38 Special FMJ-FP
Traditional revolver ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the...
.38 Special CLRN
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
9×19 Luger Subsonic JHP
Subsonic ammunition with JHP expanding bullet. Minimal acoustic profile to maintain the element...
9×21 FMJ
Reduced lead exposure. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life
9×19 Luger Target
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger Frangible SX
The Frangible SX is specially developed for the dynamic training needs of police....
9×18 Makarov FMJ
Cost effective versatile round designed for pistols and submachine guns. Preserves the weapon’s...
7,65 Browning FMJ
Perfect function in all popular pistol-types. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the...







