.45 ACP FMJ
14,9g / 230gr
Preserves the weapon’s service life.
Reliable cartridge design combines accuracy and stopping power
Application
Traditional subsonic ammunition with high reliability – 11.43×23mm. Excellent choice for home defense and for law enforcement.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | FMJ |
| Weight | 14,9 g / 230 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal with lead core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 20,7 g / 320 gr |
| Max. length | 32,15 mm / 1,3 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box with plastic tray |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~22,5 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 1.300 bar / 130 MPa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 1.495 bar / 149 MPa |
| Muzzle velocity: | 260 m/s ± 10 m/s (853 fps) |
| Test barrel: | 150 mm (5,9 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 12 m/s (40 fps) |
| Precision: | D100% ≤ 60mm |
| Distance: | 25 m (82 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.38 Special JHP
Traditional revolver ammunition with JHP bullet. Excellent precision at low velocity. Cost effective...
.38 Special FMJ-FP
Traditional revolver ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the...
.357 Magnum JHP
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
.357 Magnum FMJ-FP
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
9×21 CLRN
Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life. Highly appropriate for...
9×19 Luger FMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger SCHP
Solid copper hollow point brass bullet with extreme expansion. Maximum stopping power. Low...
9×19 Luger Frangible SX
The Frangible SX is specially developed for the dynamic training needs of police....








