.45 ACP JHP
14,9g / 230gr
Preserves the weapon’s service life.
Reliable cartridge design combines accuracy and stopping power
Application
Traditional subsonic ammunition with high reliability – 11.43×23mm. Excellent choice for home defense and for law enforcement. Increased stopping power due to its JHP bullet.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | JHP |
| Weight | 14,9 g / 230 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal with lead core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 20,7 g / 320 gr |
| Max. length | 30,8 mm / 1,2 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box with plastic tray |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~22,5 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 1.300 bar / 130 MPa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 1.495 bar / 149 MPa |
| Muzzle velocity: | 260 m/s ± 10 m/s (853 fps) |
| Test barrel: | 150 mm (5,9 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 12 m/s (40 fps) |
| Precision: | D100 % ≤ 60 mm |
| Distance: | 25 m (82 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.357 Magnum FMJ-FP
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
9×19 Luger Subsonic FMJ-FP
Subsonic ammunition with FMJ-FP bullet. Minimal acoustic profile to maintain the element of...
9×19 Luger JHP
Cost effective CIP-approved deformation round. Provides maximum stopping power. Preserves the weapon’s service...
9×21 FMJ
Reduced lead exposure. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life
9×19 Luger TMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
7,62×39 FMJ
Lead core training ammunition. Cost effective versatile round with best-in-class accuracy. Optimized case...
.38 Super Auto FMJ
Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life
9×19 Luger JHP
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...







