.38 Special LWC
9,6g / 148gr
Traditional revolver ammunition with lead wad cutter bullet. Excellent precision at low velocity.
Cost effective CIP-approved versatile round.
Preserves the weapon’s service life.
Application
Specially designed for paper targets.
Flat Front enables a very clean hole through the paper target.
Excellent value for training.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | LWC |
| Weight | 9,6 g / 148 gr | |
| Material | Unjacketed lead core | |
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 14,2 g / 219 gr |
| Max. length | 29,5 mm / 1,2 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box with plastic tray |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~15,5 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 1200 bar / 120 MPa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 1380 bar / 138 MPa |
| Muzzle velocity: | 220 m/s ± 10 m/s (722 fps) |
| Test barrel: | 150 mm (5,9 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 12 m/s (40 fps) |
| Precision: | D100 % ≤ 80 mm |
| Distance: | 25 m (82 ft) |
| Bullet extraction force: | Non-measurable |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.357 Magnum FMJ-FP
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
9×21 FMJ
Reduced lead exposure. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life
7,62×39 FMJ
Lead core training ammunition. Cost effective versatile round with best-in-class accuracy. Optimized case...
9×19 Luger JHP
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger Frangible SX
The Frangible SX is specially developed for the dynamic training needs of police....
9×18 Makarov FMJ
Cost effective versatile round designed for pistols and submachine guns. Preserves the weapon’s...
.380 ACP FMJ
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...
7,65 Browning FMJ
Perfect function in all popular pistol-types. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the...








