.40 S&W FMJ-FP
11,7g / 180gr
High energy, modern ammunition with high reliability. FMJ-FP projectile for enhanced stopping power.
Trusted by law enforcement & armed forces worldwide.
Application
Excellent choice for home defense and for law enforcement.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | FMJ-FP |
| Weight | 11,7 g / 180 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal with lead core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 16,3 g / 252 gr |
| Length | 28,83 mm / 1,1 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard with plastic tray box |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~17,9 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 2.250 bar / 225 MPa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 2.587 bar / 259 MPa |
| Muzzle velocity: | 310 m/s ± 10 m/s (1.017 fps) |
| Test barrel: | 150 mm (5,9 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 12 m/s (40 fps) |
| Precision: | D100 % ≤ 80 mm |
| Distance: | 25 m (82 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.38 Special FMJ-FP
Traditional revolver ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the...
.357 Magnum JHP
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
9×19 Luger Subsonic FMJ-FP
Subsonic ammunition with FMJ-FP bullet. Minimal acoustic profile to maintain the element of...
9×19 Luger JHP
Cost effective CIP-approved deformation round. Provides maximum stopping power. Preserves the weapon’s service...
9×21 FMJ
Reduced lead exposure. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life
9×19 Luger Target
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger SCHP
Solid copper hollow point brass bullet with extreme expansion. Maximum stopping power. Low...
7,65 Browning FMJ
Perfect function in all popular pistol-types. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the...








