.44 Magnum FMJ-FP
14,9g / 230gr
High energy with good stopping power. Cost effective CIP-approved versatile round.
Preserves the weapon’s service life.
Application
Traditional ammunition with expanding jacketed hollow point bullet with high stopping power. Excellent choice for home defense and for law enforcement. One of the most powerful revolver cartridge in the world.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | FMJ-FP |
| Weight | 14,9 g / 230 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal with lead core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 23,4 g / 361 gr |
| Max. length | 40,85 mm / 1,6 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box with plastic tray |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~24,5 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 2.800 bar / 280 Mpa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 3.220 bar / 322 Mpa |
| Muzzle velocity: | 365 m/s ± 10 m/s (1.197 fps) |
| Test barrel: | 150 mm (5,9 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 12 m/s (40 fps) |
| Precision: | D100 % ≤ 60 mm |
| Distance: | 25 m (82 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.38 Special LRN
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round.
9×19 Luger Subsonic FMJ-FP
Subsonic ammunition with FMJ-FP bullet. Minimal acoustic profile to maintain the element of...
9×19 Luger FMJ-FP
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×21 FMJ
Reduced lead exposure. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life
9×21 CLRN
Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life. Highly appropriate for...
9×19 Luger FMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger FMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger Frangible SX
The Frangible SX is specially developed for the dynamic training needs of police....






