5,56×45 SS109
NATO standard steel and lead core service ammunition. It provides a high accuracy and excellent reliability, wherever the mission may take place. Cost effective versatile round. Trusted by armed forces worldwide. Reliable in extreme environmental conditions.
Application
Excellent choice for training and service. One of the word most prefered military ammunition.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | SS109 |
| Weight | 4,0 g / 62 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal jacket wiht steel core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 12,11 g / 187 gr |
| Length | 57,40 mm / 2,3 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -54°C to +52°C |
| Case mouth pressure (EPVAT): | max. 4.450 bar / 445 Mpa |
| Transducer: | Kistler 6215 |
| Muzzle energy (E24): | 1786 J |
| Distance: | 24 m (78,7 ft) |
| Velocity (v24): | 945 m/s ± 15 m/s (3.100 fps) |
| EPVAT test barrel: | 510 mm (20,1 inch) |
| Precision: | Hsd < 30 mm / Vsd < 30 mm |
| Distance: | 100 m (328 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Action time: | No requirement |
| Properties: | Ballistic, technical properties and quality checking is according to AEP-97 (MCMOPI). |
| Waterproofness: | The cartridges are waterproof, sealed with lacquer. |
Downloads
More Products
.40 S&W FMJ-FP
High energy. modern ammunition with high reliability. FMJ-FP projectile for enhanced stopping power....
9×19 Luger FMJ-FP
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger JHP
Cost effective CIP-approved deformation round. Provides maximum stopping power. Preserves the weapon’s service...
9×19 NATO TMJ
Cost effective NATO-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life. Excellent value for...
9×19 Luger JHP
Expandable bullet with top accuracy for target shooting. Provides maximum stopping power. Preserves...
7,62×39 FMJ-BT
Steel core training and service ammunition. Cost effective versatile round with best-in-class accuracy....
9×19 Luger Frangible SX
The Frangible SX is specially developed for the dynamic training needs of police....
.380 ACP FMJ
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...







