9×19 NATO FMJ 8g
8g / 124gr
Cost effective NATO-approved versatile round.
Preserves the weapon’s service life.
Excellent value for training and service.
Trusted by armed forces worldwide. Reliable in extreme environmental conditions.
Application
Excellent choice for outdoor military training and for service. The most popular FMJ ammunition.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | FMJ |
| Weight | 8,0 g / 124 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal jacket wiht lead antimony core. Optional: Tombac plated steel jacket |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 12,3 g / 189,8 gr |
| Length | 29,69 mm / 1,2 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -54°C to +52°C |
| Case mouth pressure (EPVAT): | max. 2.850 bar / 285 MPa |
| Transducer: | Kistler 6215 |
| Muzzle energy (E24): | 593 J |
| Distance: | 16 m (52,5 ft) |
| Velocity (v16): | 385 m/s ± 15 m/s (1.263 fps) |
| EPVAT test barrel: | 200 mm (7,9 inch) |
| Precision: | Hsd < 50 mm / Vsd < 50 mm |
| Distance: | 46 m (150,9 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Action time: | 3 ms |
| Properties: | Ballistic, technical properties and quality checking is according to AEP-97 (MCMOPI). |
| Waterproofness: | The cartridges are waterproof, sealed with lacquer. |
Downloads
More Products
.45 ACP Target
Preserves the weapon’s service life. Reliable cartridge design combines excellent accuracy and stopping...
.40 S&W CLRN
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...
9×19 Luger Subsonic FMJ-FP
Subsonic ammunition with FMJ-FP bullet. Minimal acoustic profile to maintain the element of...
9×19 Luger TMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger JHP
Expandable bullet with top accuracy for target shooting. Provides maximum stopping power. Preserves...
9×19 Luger Target
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
.380 ACP CLRN
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...
7,65 Browning FMJ
Perfect function in all popular pistol-types. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the...







