7,62×39 FMJ
8g / 124gr
Lead core training ammunition.
Cost effective versatile round with best-in-class accuracy.
Optimized case design and material provides excellent function in automatic rifles.
Application
One of the word most preferred military ammunition caliber.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | FMJ |
| Weight | 8,0 g / 124 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal with lead core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 17,7 g / 273 gr |
| Max. length | 56,00 mm / 2,2 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~18,2 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 3.550 bar / 355 MPa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 4.085 bar / 408 MPa |
| Muzzle velocity: | 740 m/s ±10 m/s (2428 fps) |
| Test barrel: | 600 mm (23,6 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 15 m/s (49 fps) |
| Precision: | R50% ≤ 60mm |
| Distance: | 100 m (328,1 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.40 S&W CLRN
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...
.38 Special FMJ-FP
Traditional revolver ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the...
.38 Special CLRN
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
.38 Special LWC
Traditional revolver ammunition with lead wad cutter bullet. Excellent precision at low velocity....
9×19 Luger JHP
Expandable bullet with top accuracy for target shooting. Provides maximum stopping power. Preserves...
9×19 Luger Target
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×18 Makarov FMJ
Cost effective versatile round designed for pistols and submachine guns. Preserves the weapon’s...
.380 ACP FMJ
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...







