Application
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | FMJ-BT |
| Weight | 9,5 g / 147 gr | |
| Material | Tombac plated steel jacket | |
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Berdan | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 25,0 g / 386 gr |
| Length | 71,1 mm / 2,8 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -54°C to +52°C |
| Case mouth pressure (EPVAT): | max. 4.450 bar / 445 Mpa |
| Transducer: | Kistler 6215 |
| Muzzle energy (E24): | 3.805 J |
| Distance: | 24 m (78,7 ft) |
| Velocity (v24): | 810 m/s ± 15 m/s (2.657 fps) |
| EPVAT test barrel: | 562 mm (22,1 inch) |
| Precision: | Hsd < 30 mm / Vsd < 30 mm |
| Distance: | 100 m (328 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 265 N / 60 lbs |
| Action time: | 4 ms |
| Properties: | Ballistic, technical properties and quality checking is according to AEP-97 (MCMOPI). |
| Waterproofness: | The cartridges are waterproof, sealed with lacquer. |
Downloads
More Products
.38 Special JHP
Traditional revolver ammunition with JHP bullet. Excellent precision at low velocity. Cost effective...
.357 Magnum JHP
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
9×19 Luger JHP
Expandable bullet with top accuracy for target shooting. Provides maximum stopping power. Preserves...
9×19 Luger Target
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger FMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger Frangible SX
The Frangible SX is specially developed for the dynamic training needs of police....
.380 ACP FMJ
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...
.380 ACP CLRN
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...








