.357 Magnum FMJ-FP
10,2g / 158gr
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round.
Preserves the weapon’s service life. Notable for its highly effective terminal ballistics.
Application
Excellent choice for home defense, for hunting and for target shooting. The .357 Smith & Wesson Magnum, .357 S&W Magnum, .357 Magnum, or 9×33mmR as it is known in unofficial metric designation. This cartridge started the “Magnum era” of handgun ammunition.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | FMJ-FP |
| Weight | 10,2 g / 158 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal with lead core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 15,7 g / 242 gr |
| Max. length | 40,3 mm / 1,6 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box with plastic tray |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~16,8 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 3.000 bar / 300 MPa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 3.450 bar / 345 MPa |
| Muzzle velocity: | 395 m/s ± 10 m/s (1.296 fps) |
| Test barrel: | 150 mm (5,9 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 12 m/s (40 fps) |
| Precision: | D100 % ≤ 80 mm |
| Distance: | 25 m (82 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.38 Special LRN
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round.
.38 Special JHP
Traditional revolver ammunition with JHP bullet. Excellent precision at low velocity. Cost effective...
.38 Special CLRN
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
9×19 Luger JHP
Cost effective CIP-approved deformation round. Provides maximum stopping power. Preserves the weapon’s service...
9×19 Luger JHP
Expandable bullet with top accuracy for target shooting. Provides maximum stopping power. Preserves...
7,62×39 FMJ
Lead core training ammunition. Cost effective versatile round with best-in-class accuracy. Optimized case...
.38 Super Auto FMJ
Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life
9×19 Luger FMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...







