.38 Special FMJ-FP
10,2g / 158gr
Traditional revolver ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round.
Preserves the weapon’s service life.
Application
Excellent revolver ammunition choice for home defense and for target shooting.
The .38 Smith & Wesson Special, also commonly known as .38 S&W Special, .38 Special, .38 Spl, .38 Spc, or 9x29mmR.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | FMJ-FP |
| Weight | 10,2 g / 158 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal with lead core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 14,8 g / 228 gr |
| Max. length | 38,5 mm / 1,5 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box with plastic tray |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~16,1 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 1500 bar / 150 MPa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 1725 bar / 173 MPa |
| Muzzle velocity: | 270 m/s ± 10 m/s (886 fps) |
| Test barrel: | 150 mm (5,9 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 12 m/s (40 fps) |
| Precision: | D100 % ≤ 80 mm |
| Distance: | 25 m (82 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.357 Magnum JHP
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
9×19 Luger Subsonic FMJ-FP
Subsonic ammunition with FMJ-FP bullet. Minimal acoustic profile to maintain the element of...
9×19 Luger Subsonic JHP
Subsonic ammunition with JHP expanding bullet. Minimal acoustic profile to maintain the element...
9×19 Luger JHP
Cost effective CIP-approved deformation round. Provides maximum stopping power. Preserves the weapon’s service...
9×21 FMJ
Reduced lead exposure. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life
9×19 Luger JHP
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger SCHP
Solid copper hollow point brass bullet with extreme expansion. Maximum stopping power. Low...
.380 ACP FMJ
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...






