Application
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | FMJ-BT |
| Weight | 9,5 g / 147 gr | |
| Material | Tombac plated steel jacket | |
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Berdan | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 25,0 g / 386 gr |
| Length | 71,1 mm / 2,8 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -54°C to +52°C |
| Case mouth pressure (EPVAT): | max. 4.450 bar / 445 Mpa |
| Transducer: | Kistler 6215 |
| Muzzle energy (E24): | 3.805 J |
| Distance: | 24 m (78,7 ft) |
| Velocity (v24): | 810 m/s ± 15 m/s (2.657 fps) |
| EPVAT test barrel: | 562 mm (22,1 inch) |
| Precision: | Hsd < 30 mm / Vsd < 30 mm |
| Distance: | 100 m (328 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 265 N / 60 lbs |
| Action time: | 4 ms |
| Properties: | Ballistic, technical properties and quality checking is according to AEP-97 (MCMOPI). |
| Waterproofness: | The cartridges are waterproof, sealed with lacquer. |
Downloads
More Products
.357 Magnum JHP
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
.357 Magnum FMJ-FP
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
9×19 Luger FMJ-FP
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger FMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
9×19 Luger CLRN
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
.38 Super Auto FMJ
Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life
9×19 Luger FMJ
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
7,65 Browning FMJ
Perfect function in all popular pistol-types. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the...







