9×19 Luger Subsonic FMJ-FP
10g / 154gr
Subsonic ammunition with FMJ-FP bullet. Minimal acoustic profile to maintain the element of surprise.
Heavy bullet yields excellent target effect.
Reliable in extreme environmental conditions.
Application
Excellent choice for missions in special needs and for IPSC shooting or for regular training.
All components are produced to perform seamlessly together for perfect functioning in all common types of weapons.
LIST OF COMPONENTS
| Bullet | Type | FMJ |
| Weight | 7,5 g / 115 gr | |
| Material | CuZn10 / Gilding metal with lead core |
|
| Case | Material | CuZn30 / Brass |
| Primer | Boxer | |
| Propellant | Single or Double base powder |
PRODUCT
| Cartridge | Weight | 12,0 g / 185 gr |
| Length | 29,69 mm / 1,2 inch |
PACKAGING
| Inner packing | Material: | Cardboard box with plastic tray |
| Quantity: | 50 rds | |
| Outer packing | Material: | Cardboard box |
| Quantity: | 1.000 rds | |
| Weight: | ~12,6 kg |
PERFORMANCE
| Operation temperature range: | -20°C to +52°C |
| Mean pressure: | max. 2350 bar / 235 MPa |
| C.I.P. PK pressure: | max. 2.702 bar / 270 MPa |
| Muzzle velocity: | 375 m/s ± 10 m/s (1.230 fps) |
| Test barrel: | 150 mm (5,9 inch) |
| Distance: | 5 m (16,4 ft) |
| Standard deviation: | max. 12 m/s (40 fps) |
| Precision: | D100 % ≤ 80 mm |
| Distance: | 100 m (328 ft) |
| Bullet extraction force: | Min.: 200 N / 45 lbs |
| Properties: | Ballistic, technical properties is according to C.I.P. |
Downloads
More Products
.40 S&W CLRN
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...
.38 Special FMJ-FP
Traditional revolver ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the...
.38 Special CLRN
Traditional ammunition with high reliability. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s...
9×19 Luger FMJ-FP
CIP-approved round minimizes exposure to lead. Reliable in extreme environmental conditions. Preserves the...
.38 Special LWC
Traditional revolver ammunition with lead wad cutter bullet. Excellent precision at low velocity....
9×21 FMJ
Reduced lead exposure. Cost effective CIP-approved versatile round. Preserves the weapon’s service life
9×18 Makarov FMJ
Cost effective versatile round designed for pistols and submachine guns. Preserves the weapon’s...
.380 ACP FMJ
Reduced recoil for faster target reacquisition. Preserves the weapon’s service life. Trusted by...







